Mladotice a okolí
Vojenský útvar
SOD
PZH
Dílny
VSB
Štáb
Rota
Mladotice- odkazy na jiné stránky

Rota - poslední zastavení

Naproti štábu se nachází budova roty, včetně kuchyně, kinosálu, skladů potravin a výstroje. V podzemí budovy je kotelna ústředního topení a uhelna. Rota je v současnosti úplně vyklizená, pouze jeden sklad nejblíže štábu slouží pile. I zde byly již znát stopy chátrání.

Budova roty od štábu Vchod na rotu Zadní východ Poslední sklad 2002 Poslední sklad 80. léta

Za dveřmi býval stolek dozorčího roty, který zároveň hlídal i zbrojní sklad. Místnost po levé straně sloužila jako botník. Zrcadlo k úpravě vizáže je stále na svém místě, kdysi u něj byla i zásuvka pro holení elektrickým strojkem, než ji lampasáci nechali zrušit. Dozorčí v případe poplachu obsluhoval rozvaděč a přepínal na poplachové světlo, případně na akumulátor, umístěný za dvířky u podlahy. Cestou po chodbě mijíme vlevo postupně 2 pokoje záklaďáků, pak je kulturní místnost, jídelna mužstva, kuchyně, sprcha kuchařů a umývárna mužstva. Vpravo jsou 2 pokoje mužstva, kinosál s promítací kabinou 16mm filmu, příruční skládek potravin, jídelna vojáků z povolání a WC.

Místo pro dozorčího a zbrojní sklad Neozbrojený pták Botník, 300 do civilu Nekonečná chodba 2002 Jídelna mužstva
Jeden z pokojů mužstva, 2002 A v 80. letech Kinosál s promítacím okénkem A druhá strana s televizorem Kulturní místnost se stolem na pingpong.
Nástěnky v kulturní místnosti Kuchyň, větším okénkem se bralo špinavé nádobí, menší vydávalo jídlo Kuchyň z druhé strany. Jsme na druhém konci chodby Umývárna mužstva, dříve tu byl na mytí jen dlouhý plechový žlab uprostřed.

Pod rotou jsou ze strany štábu umístěny sklady. Ze strany silnice byla v suterénu kotelna a uhelna s místností topiče. V minulosti byly dveře skladů označeny logy zdravotnictví, tj. červený kříž v bílém kruhu a to celé v modrém poli. Ale ani v jednom skladu nic zdravotního nebylo, když nepočítáme brašny zdravotníků. Od štábu počínaje byl sklad výstroje, pak potraviny (mrazicí boxy), prádelna, sklad brambor a sportovní sklad. V zadní části roty na louce je žumpa a býval tu smetník-plechová bedna na kolech, kam se házel veškerý odpad a pak se připřažen za Pragu V3S vozil na skládku. Potkani z něj vyskakovali až do Mladotic. Dnes na jeho místě stojí domek čističky odpadních vod. Za ním směrem k louce podél civilní silnice je psinec, z něj zbyla jen zděná část, klece už zmizely a u plotu, který zakončuje areál po směru proudu potoka, stál ještě jeden domeček, dole byla uložena skelná vata na izolace a nahoře se ukrývaly prázdné lahve od piva a rumu, které nejmladší vojáci odnášeli v batohu, plazíce se pod plotem, do sámošky v Mladoticích, aby je zde směnili za plné. Pokud by se někomu chtělo obejít útvar zevnitř podél plotu, narazil by postupně na další strážní tlačítka a možná našel i jiné díry v plotě, vhodné ke vstupu. Chce to jen dlouhé kalhoty a rukávy, protože vše je zarostlé kopřivami a plevelem.

Dozorčí roty Náš ročník Strážáci za rotou Telefonní služba Strážáci blbnou

Exkurze útvaru v roce 2002 skončila, pokud vás stránka inspirovala k návštěvě, okolí Mladotic je plné zajímavých turistických pamětihodností, podél Střely se dá jít až do Rabštejna nad Střelou, druhým směrem do Plas (vojáci chodili po kolejích a zkracovali si cestu dvěma železničními tunely, turistická značka je obchází velkým obloukem. Pokud si troufnete jít tunely, ve stráni u mostu mezi nimi lze najít malý pomníček obětem železniční nehody v 60.letech, kdy se zde srazily dva vlaky). Zajímavá je i cesta po kolejích na druhou stranu až do železniční stanice Žihle. Kdysi zde byla značená žlutá stezka k Odlezelským jezerům, ale na začátku 90. let byla vymazána. Přesto lze cestu po kolejích střídat se značenými stezkami. V lesíku před zastávkou Potvorov je velký pomník mladíkovi, kterého zde přejel vlak. Ještě konce 90. let zde byla na trati hradlařská budka s obsluhou a mechanická mezitraťová návěstidla. Přímo na zastávce stála předzvěst směrem k Mladoticím. Ze Žihle se dá jít ke dvěma obřím balvanům v lese, zvaným Dědek a Bába. Doporučená mapa: Povodí Střely nebo starší mapa Žatecko a Rakovnicko.

Někdy v roce 2004-2005 armáda převedla celý areál do majetku obce Křečov. Tím skončila vojenská éra prostoru, který je nyní upravován pro civilní účely. Budova štábu byla zmodernizována a dostala novou střechu z tašek, z ošetřovny se stala ubytovna pro turisty, na místě, kde stála budka dozorčího brány, je posezení pro turisty a změnami prochází zřejmě celý areál.

Otevřený vchod do podzemí Turistická ubytovna Zničená plastika Štáb s novou střechou Zřícená strážní budka